sobota, 26 maja 2012

Rewia plakatów(2).

Parowiec Willie, 1928
The Band Concert, 1935
Aparat fotograficzny Elmera, 1940

Napisz komentarz, który plakat się Tobie najbardziej spodobał.

piątek, 25 maja 2012

Rewia plakatów(1).

Bambi, 1942
Dwaj myszkieterowie, 1951
Mysie kłopoty, 1944
Pinokio, 1940
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, 1937


Napisz komentarz, który plakat spodobał się Tobie najbardziej.

youtube(2): Twarz führera.

Der Fuehrer's Face (pl. Twarz Führera) – amerykański propagandowy krótkometrażowy film animowany z udziałem Kaczora Donalda, wyprodukowany przez The Walt Disney Company w 1943. Zrealizowany w technicolorze.
Film otrzymał Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany za rok 1943.
Film ukazuje w krzywym zwierciadle totalitarny kraj nazistowski, gdzie wszystko (łącznie z drzewami i chmurami) ma kształt swastyki i wszyscy wykonują hitlerowskie pozdrowienia (nawet koguty i kukułki z zegara). Jako członkowie występującej w filmie kapeli muzycznej zostali sparodiowani kolejno: trąbka: Joseph Goebbels werbel: nieokreślony żołnierz niemiecki, suzafon: Hirohito, Flet piccolo: Hermann Göring i bęben: Benito Mussolini. Na zdjęciach na ścianie widnieli Adolf Hitler, Hirohito i Benito Mussolini.
Pewnego dnia Kaczor Donald zostaje obudzony bagnetami przez kapelę. Składa pozdrowienie przywódcom Osi, przebiera się w niemiecki mundur i je skamieniałą kromkę chleba na śniadanie. Potem kapela zabiera go do pracy. Kaczor Donald pracuje fabryce militarnej, gdzie niewolniczo dokręca czubki bombom lotniczym. Jedynymi jego wakacjami jest patrzenie na krajobraz górski i słuchanie jego opisu. Po chwili zaczyna mieć halucynacje. W końcu budzi się w Ameryce, twierdząc, że uwielbia być mieszkańcem USA.
W 2004 na DVD ukazała się zremasterowana cyfrowo wersja filmu.

youtube(1): Kot Felix w Hollywood.

Felix in Hollywod, to niemy film z 1923 roku.


Życzę miłego oglądania.

Animkowo: Tom i Jerry. Część 2: próby wznowienia serii przez innych twórców.


Tom i Jerry, to znany na całym świecie cykl kreskówek. Pierwszy filmik został wyświetlony w 1940 roku. Seria zdobyła siedem Oscarów. Twórcami filmu byli William Hanna i Joseph Barbera. Pracowali oni dla MGM w latach 1940-1958. W 1958 roku odeszli ze studia, zakładając swoje studio Hanna-Barbera Cartoons. Było to pierwsze studio, które tworzyło animacje przeznaczone do emisji w telewizji.

WILLIAM L. SNYDER
W 1960 roku, szefowie MGM-u podjęli decyzją o wznowieniu serii. Tym razem reżyserem animacji był Gene Deitch, a producentem William L. Snyder. Animacja i muzyka była podobna do niektórych seriali animowanych z krajów byłego Bloku Wschodniego. Doszła też nowa postać, czyli Pan Toma. Przez dwa lata nakręcono 13 nowych filmów z bohaterami.

SPIS FILMÓW
Kocia zamiana
Tom wchodzi do zamku gdzie jest inny kot, który zaprzyjaźnia się z Jerrym. Tom chce go zniszczyć ale to on znowu przegrywa.

Gra warta świeczki
Tom i jego właściciel, Flint Clobber, robią grilla. Jerry postanawia to zepsuć i Tom stara się złapać Jerry’ego. Flint przyłapuje Toma w zrujnowaniu grilla i go krzywdzi.

Wyprawa na ryby
Pan Toma wybiera się na ryby, a tom i Jerry też. Jerry przeszkadza Tomowi a Flint znowu go krzywdzi.

Nie ma to jak przyjaciel
Pewnego mroźnego wieczora, Tom zamarza na zewnątrz i wysyła do Jerry’ego list. Jerry ratuje Toma i stają się przyjaciółmi, ale nie na długo.

Super ptaszek
mały ptaszek przeszkadza Tomowi w odpoczynku a on daje mu karę. Jerry myśli że tom chce się nad nim poznęcać i go powstrzymuje. Wybucha kolejna awantura.

Najszybsza Pułapka
Tom jest na Dzikim Zachodzie. Kowboj powiedział do szeryfa, że Tom musiał powstrzymać Jerry'ego.

Udawać Greka
Tom i Jerry znajdują się w Grecji. Grek Tom chce powstrzymać Greka Jerry'ego. Kiedy Tom chciał udawać Greka, musiał złapać Jerry'ego. Mysz w Kosmosie
Myszka Jerry przeczytała gazetę, jak zostać myszą-astronautą, ale Tom miał przedmioty do złapania Jerry'ego: pistolet, bombę i młotek. Wtedy właśnie Jerry dotarł do rakiety. Odpalanie zaczęło się po 20 sekundach.

Nieudane Safari
Tom i jego kumpel Jerry dotarli do Afryki. Podróżnik pożyczył słonia, ale Tom i Jerry się kłócą. Podczas spaceru afrykańskiego Tom, Jerry i Podróżnik spotkali afrykańskie zwierzęta.

Dicky Moe
Kapitan statku nie mówił,kiedy będzie Dicky Moe.Tom i Jerry w porcie statku kapitana,że Tom musi go powstrzymać Jerry'ego.

Wycieczka na wyspę
Rozpoczyna się wycieczka na Wyspę.Tom musiał powstrzymać Jerry'ego,ale miał poważne kłopoty.Kicia już jest gotowa na wycieczkę na wyspę i wyruszyli statkiem.



CHUCK JONES
Po wygaśnięciu kontraktu wytwórnia zwróciła się do amerykańskiego reżysera Chucka Jonesa, który pracował w Warner Bros. Był znany z takich kreskówek jak np. Struś Pędziwiatr i umieszczanego weń czarnego humoru. Jones posiadał też własne studio animacji, Sib Tower 12 Productions, ze swoim partnerem Lesem Goldmanem. Razem zrobili 34 odcinki, które nie cieszyły się taką popularnością jak produkcje Hanny i Barbery.



KOMENTARZ
Filmy kolejnych twórców nigdy nie były tak dobrze ocenieane jak filmy Hanny i Barbery. Żaden kolejny twórca nie dostał za żaden film tej serii Oscara. Co widać na tych filmach, Tom i Jerry dużo razy zmieniali wygląd.


Tom i Jerry. Część 1 

Animkowo: Tom i Jerry. Część 1: czasy Hanny i Barbery.


Tom i Jerry (ang. Tom & Jerry) – amerykański animowany serial stworzony przez Williama Hanna i Josepha Barbera opowiadający o konflikcie kota imieniem Tom i myszy imieniem Jerry. Większość odcinków przedstawia próby schwytania Jerry'ego przez Toma.

W tym artykule, chciałbym przedstawić animacje z Tomem i Jerrym, w których produkcji brali udział William Hanna i Joseph Barbera.

Produkcja pochodzi z wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer i została wymyślona przez dwóch twórców: William Hanna i Joseph Barbera. Po odrzuceniu pomysłu na film o psie i lisie stworzyli postacie kota i myszy. Pierwszy odcinek nosił tytuł Eksmisja i premierę 10 lutego 1940 r. Tom miał mieć na imię Jasper i być wyliniały, a z kolei Jerry miał nosić imię Jinx, być chudszy i nie tak sympatyczny jak potem.
Siedem Oscarów, jakie zdobyła cała seria

Oto opisy głównych bohaterów:
Tom – szaroniebieski, zarozumiały kot. Wszelkimi sposobami chce złapać Jerry'ego. Mimo że stara się ze wszystkich sił, rzadko mu się to udaje (i jedynie na krótki czas). Zawsze, gdy próbuje go złapać, wpada w problemy, lecz w ogóle się tym nie przejmuje. Czasami jednoczy siły z Jerrym, gdy im obu grozi niebezpieczeństwo. Czasami również – w wyniku wyrzutów sumienia – stara się go wyciągnąć z kłopotów. Z wyjątkiem ciągłych gonitw za Jerrym lubi spać, jeść i podrywać ładne kotki.
Jerry – mysz, która życie spędza ucieczką przed Tomem. Zawsze udaje mu się uciec do dziury. Za wszelką cenę zrobi Tomowi na złość. W ogóle jednak nie przydarzy mu się coś złego. Gdy akcja bajki rozgrywa się w Paryżu Jerry staje się kapitanem "Myszkieterów".
Mamcia Dwa Buty (era Williama Hanny i Josepha Barbery 1940–1952 rok) – stara, otyła gosposia, od której Tom często zostaje wyrzucony z domu za wyrządzanie szkód w domu. Prawie w ogóle nie widać jej twarzy. Prawdopodobnie jest Murzynką. Fragment jej twarzy było widać w odcinku pod tytułem "Sobotni wieczór". Jako ciekawostkę dodam, że w Wielkiej Brytani kreskówki były cenzurowane, gdyż uważano, że czarnoskóra kobieta w roli gospodyni pokazuje złe stereotypy.
Spike – pies, często skonfliktowany z Tomem. Na początku mieszkał w domu, jednak został wyrzucony w odcinku "Kłopoty z psem" za zrobienie bałaganu. W niektórych odcinkach pomaga Jerry'emu. Jest największym wrogiem Toma, który woli go unikać szerokim łukiem, a podczas gdy Spike jest bezbronny, Tom lubi się nad nim znęcać.
kadr z ich drugiego filmu
kadr z ich trzeciego filmu
jeden z pierwszych odcinków

Razem wyprodukowali 114 krótkometrażówek dla MGM w latach 1940-1958. Filmy ich produkcji są uważane za najlepsze filmy z Tomem i Jerrym.

Pierwszym filmem tego genialnego duetu był film Eksmisja (1940). Warto zwrócić uwagę jak w ciągu lat bohaterowie mieli zmieniany wygląd, zwłaszcza Tom. Pierszy ich film bardzo się spodobał publiczności, dlatego szefowie MGM zamówili kolejne animacje. Warto także dodać, że owe animacje były puszczane przed projekcją filmu aktorskiego w kinie.

Siedem ich krótkometrażówek dostało Oscara. Tak naprawdę dostawał je producent, czyli Fred Quimby. Co z tego skoro nikt o nim nie pamięta. I tak dla każdego Tom i Jerry kojarzy się z Barberą i Hanną.
Oto wykaz oskarowych kreskówek:
1. Gry wojenne (1943)
2. Mysie kłopoty (1944)
3. Proszę o ciszę (1945)
4. Koncert na cztery łapki (1946)
5. Mała sierotka (1948)
6. Dwaj myszkieterowie (1951)
7. Johann Mouse (1952)


 Tom i Jerry. Część 2

Witam.

Witam na moim nowym blogu
www.kreskowkowo.blogspot.com

Na tym blogu będę publikował posty na tematy związane z animacją.
Chcę zapoznać ludzi z animowanymi postaciami, ich twórcami i z wieloma animowanymi filmami.

Jeżeli czytasz jakiś artykuł, to kliknij na niego, gdyż w ten sposób widzę, że ktoś czyta.
Komentujcie.
Z góry DZIĘKUJĘ!!!

ADRES MOJEGO INNEGO BLOGA O FILMACH:


Życzę miłego czytania.